some-alt
Головна Прес-центр Новини Для залучення інвестицій потрібні зміни – ДТЕК Нафтогаз на II Інвестиційному форумі

Для залучення інвестицій потрібні зміни – ДТЕК Нафтогаз на II Інвестиційному форумі

Нафта і газ19 Червня 2025
Минулого тижня, 12-13 червня, в Києві відбувся II Інвестиційний Форум — платформа для обговорення інвестиційних можливостей і викликів на шляху євроінтеграції та відбудови економіки України. Учасницею події була Юлія Боржемська – менеджерка з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз. Під час панельної дискусії, присвяченої угоді про надра між Україною та США, спікерка окреслила очікування бізнесу від майбутніх законодавчих змін.
Для залучення інвестицій потрібні зміни – ДТЕК Нафтогаз на II Інвестиційному форумі

На думку ДТЕК Нафтогаз, сама наявність такої угоди вже посилює впевненість іноземних інвесторів у захищеності їхніх прав в Україні. Тому Угода створює передумови для приходу не тільки інвесторів з США, а і з країн Європи, пожвавлення інтересу з боку українських компаній, що зацікавлені інвестувати у розвідку та розробку мінеральних ресурсів.

Юлія Боржемська наголосила, що для збереження конкурентного середовища вкрай важливо зберегти рівні права усіх інвесторів, що працюють в Україні, а також забезпечити для них сприятливі регуляторні умови, зокрема:

  • забезпечити репатріацію дивідендів та вільне здійснення валютних операцій;
  • гарантувати стабільність регуляторного середовища, передусім фіскальної політики;
  • впровадити міжнародні стандарти оцінки запасів і розробки родовищ;
  • дотримуватися відкритості ринку вуглеводнів;
  • використовувати міжнародні форми контрактів.

Крім того, держава могла б залучити більше інвесторів, якби запровадила стимулюючу ренту для важковидобувних ресурсів — щільних колекторів, сланцевого газу, виснажених та малодебітних свердловин. Також важлива стимулююча рента для видобутку нафти і конденсату на тому ж рівні, що і для природного газу, скасування 70% ренти для газу, видобутого в межах договорів про спільну діяльність – слід перезапустити цей механізм, а також забезпечити своєчасний доступ до земельних ділянок.

Угода не обмежує діяльність українських компаній, але все буде залежати від того, як вона буде реалізована. Зокрема, Угода встановлює вимоги до певних надрокористувачів: запропонувати Партнерству купити продукцію або надати кошти в разі залучення надрокористувачем капіталу для реалізації проекту тощо.

«Механізм має бути реалізований на прозорих ринкових засадах, де всі учасники ринку зможуть запропонувати свої умови і, з урахуванням пріоритету Партнерства, нехай переможе найкраща пропозиція. Так само доступ до ділянок надр має надаватись на прозорих і конкурентних умовах», – вважає експертка.

Розвиток мінерально-сировинної бази

У блоці панельної дискусії про реалізацію Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази до 2030 року, експертка зазначила, що міжнародні класифікації запасів, такі як РК ООН, PRMS, UNFC, імплементовані в Україні, але для їх практичного використання при оцінці запасів в Державній комісії України по запасах корисних копалин необхідні зміни до Постанови КМУ №432 ще 1997 року.

«Застосування міжнародних стандартів зробить український ринок більш відкритим, дозволить розмовляти з іноземними інвесторами єдиною мовою. Зрозуміле регуляторне середовище – це нижчі ризики, дешевше кредитування, страхування і так далі», – зазначила Юлія Боржемська.

Питання “сплячих” ліцензій

Окремо спікерка прокоментувала тему повернення «сплячих» дозволів державі. На її думку, в законодавстві вже закладено достатній механізм контролю за виконанням ліцензійних зобов’язань, зокрема програм робіт. Тож варто зосередитись саме на цьому контролі та не використовувати модне поняття «сплячих» ліцензій, особливо з урахуванням строків геологорозвідувальних робіт, що можуть тривати до 10 років.

03 Липня 2025
Нафта і газ Президент SPE зустрівся з експертами ДТЕК Нафтогаз
25 Червня 2025
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз розповів, як зменшувати невизначеності під час буріння
05 Червня 2025
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз: Системний підхід до екологічної відповідальності
15 Травня 2025
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз сплатив понад 2,3 млрд грн податків за І квартал
27 Березня 2025
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз розширює можливості 3D-сейсморозвідки
08 Лютого 2024
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз придбав і застосував унікальну безкабельну систему для сейсмічних досліджень
02 Листопада 2023
Нафта і газ Час міняти парадигму пошуку та налагодити проведення геологорозвідувальних робіт за новими напрямками – Іван Гафич
21 Червня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз залучить в Україну найновіші технології сейсморозвідки
11 Травня 2023
Нафта і газ На онлайн-заході обговорили розкриття інформації про видобувну галузь під час війни
02 Травня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз повністю оцифрував свої базові родовища