some-alt
Головна Прес-центр Новини ДТЕК Нафтогаз та Weatherford провели першу в Європі роботу з використанням технології Focused Magnetic Resonance

ДТЕК Нафтогаз та Weatherford провели першу в Європі роботу з використанням технології Focused Magnetic Resonance

Нафта і газ22 Лютого 2021
У свердловині №59 Мачухського родовища ДТЕК Нафтогаз було реалізовано комплекс високотехнологічних геофізичних досліджень, який дозволив на якісно новому рівні оцінити фільтраційно-ємнісні властивості основного продуктивного карбонатного колектору турнейських відкладів. Це дало можливість підтвердити прогнозну продуктивність свердловини №59 та перспективи розробки родовища в цілому. Одним із таких досліджень стала перша в Європі робота з використанням технології сфокусованого ядерно-магнітного резонансу (Focused Magnetic Resonance – FMR) власної розробки компанії Weatherford, що була успішно виконана представництвом компанії в Україні у співпраці з фахівцями ДТЕК Нафтогаз.
ДТЕК Нафтогаз та Weatherford провели першу в Європі роботу з використанням технології Focused Magnetic Resonance

Методика досліджень полягає в наступному: в приладі FMR використовується сильне магнітне поле для впливу на ядра водню в заданому обсязі навколо інструменту. Сильні постійні магніти створюють перед антеною градієнтне магнітне поле, що поляризує ядра водню у пласті. Чутлива антена інструменту використовується і як передавач, і як приймач. Як тільки пласт поляризовано, на антену подається імпульс високої потужності, щоб «перекинути» ядра. Після завершення перекидального імпульсу антена виводиться у режим чутливого прослуховування для вимірювання результуючого радіочастотного поля по мірі того, як ядра водню повертаються у свій природний стан. Ефект, що вимірюється FMR, має прямий зв'язок зі структурою порового простору та фільтраційно-ємнісними властивостями пласта-колектору, а фокусування дозволяє отримувати більш достовірні дані, в тому числі з малопотужних та ущільнених прошарків гірських порід.

 

Основні переваги приладу FMR:

 

  • Високий діапазон тисків і температур – 138 МПа та 177 °C.
  • Зонд приладу FMR є сфокусованим пристроєм, спрямованим у бік, що розрахований на спуск ексцентрично відносно стінок свердловини. Бічна конструкція знижує сигнал стовбура свердловини, забезпечуючи роботу інструменту в розчинах із високою провідністю. Питомий опір, всього 0.015 Ом∙м, видає прийнятні результати.
  • Сфокусована конструкція зонда означає, що в свердловину будь-якого діаметру можна спустити прилад однієї конструкції з відповідними відхилювачами і оснащенням для ексцентралізаціі.
  • У приладі використовується градієнтне магнітне поле постійного магніту та багатосмугові робочі частоти від 900 кГц до 380 кГц для отримання 16 різних глибин дослідження. Глибина дослідження коливається в межах від 1,68 до 4,27 дюйма. Більш низькі частоти забезпечують найбільшу глибину дослідження.
  • Прилад має потужні та гнучкі можливості активації ГДС. Внутрішньосвердловинний інструмент може витримати кілька послідовностей запису даних для реєстрації різних типів даних магнітного резонансу. Запис даних можна змінити при інструменті в стовбурі свердловини, щоб виконати кілька записів ГДС за один спуск. Гнучкі активації дозволяють оптимізувати відповідність якості продукту для конкретних застосувань.

 

Багаточастотний прилад сфокусованого ядерно-магнітного каротажу (FMR) з бічною орієнтацією виготовлено з використанням сучасного обладнання та магнітних матеріалів. Прилад FMR має дві унікальних інноваційних ознаки, які забезпечують поліпшені характеристики в порівнянні з іншими пристроями на ринку:

(1) статичне магнітне поле (Bo), сфокусоване в пласт під кутом 90 градусів, що означає звуження на 25%, на відміну від стандартних інструментів;

(2) отримання довгих послідовностей ехо-сигналів (також званих ехо-сигналами пористості) з найкоротшим часом TE в 0,4 ms.

 

Технологія ЯМК широко застосовується при петрофізичній оцінці нафтових і газових родовищ з 1990-х років. Зі своїми атрибутами дослідження методом ЯМК із подальшими змінними постобробки, такими як спектри T1, T2, D і карти T1T2 і DT2, забезпечили новий надійний спосіб оцінки як гірських порід, так і флюїдів на основі властивостей ЯМК та їх кореляції з петрофізичними змінними. Той факт, що ЯМК може розрізняти пористість зв’язаної води (CBW), капілярно-зв’язаної води (BVI) та вільних флюїдів (FFI, вода або вуглеводні), є унікальним для методу ЯМК, який здатний ідентифікувати флюїди за допомогою встановлених фізичних принципів, що регулюють механізми релаксації, які характеризуються часом поздовжньої і поперечної релаксації T1 і T2 відповідно.

 

Основні показники та параметри, що визначаються методом FMR:

 

  • Точна пористість, що незалежна від літології
    • Розподіл пор за розмірами (для пор, які заповнені водою, радіусом менше 100 мікрон)
    • Показник якості гірської породи
    • Визначення флюїду і насичення на різній глибині дослідження при дотриманні умов резонансу, а саме
08 Лютого 2024
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз придбав і застосував унікальну безкабельну систему для сейсмічних досліджень
02 Листопада 2023
Нафта і газ Час міняти парадигму пошуку та налагодити проведення геологорозвідувальних робіт за новими напрямками – Іван Гафич
21 Червня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз залучить в Україну найновіші технології сейсморозвідки
11 Травня 2023
Нафта і газ На онлайн-заході обговорили розкриття інформації про видобувну галузь під час війни
02 Травня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз повністю оцифрував свої базові родовища
17 Березня 2023
Нафта і газ Фокус на освоєння нових ділянок і розвиток науково-технологічних партнерств
29 Листопада 2022
ДТЕК ДТЕК інвестує під час війни в видобуток українського газу
09 Вересня 2022
Нафта і газ Привітання з професійним святом від генерального директора ДТЕК Нафтогаз Ігоря Щурова
09 Вересня 2022
ДТЕК Привітання з Днем працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості від генерального директора ДТЕК Максима Тімченка
09 Вересня 2022
Нафта і газ Привітання з професійним святом від Ріната Ахметова