ДТЕК Нафтогаз впровадив інтегровану систему цифрових двійників родовищ
Рішення розроблено та впроваджено в рамках програми MODUS з цифрової трансформації ДТЕК. Воно включає гідродинамічну модель, модель багатофазного руху флюїду по стовбуру свердловини, модель наземної мережі зі збирання та підготовки вуглеводневої продукції. Раніше всі моделі використовувалися окремо, а порівняння та інтерпретація даних проводилося вручну. Тепер же у нафтогазового бізнесу ДТЕК з'явилася можливість віртуально моделювати будь-які процеси на родовищі та одразу отримувати дані щодо зміни параметрів у будь-якій точці системи, що об'єднує підземну та надземну частини. Це дозволяє компанії оптимізувати розробку родовища, продовжуючи термін його життя, а також моделювати всі об'єкти ще на етапі їх проектування та, за необхідності, вносити коригування до проектів.
За словами директора з інформаційних технологій ДТЕК Дмитра Осики, це єдине подібне цифрове рішення в нафтогазовій галузі України. “Віртуальне моделювання можна проводити як у процесі експлуатації родовища, так і на етапі проектування об'єктів, щоб випробувати його роботу у різних умовах та режимах. Це один із трьох проектів напряму Цифрове родовище програми цифрової трансформації ДТЕК. І це зайвий доказ тих якісних змін, які відбуваються в українській енергетиці, зокрема завдяки зусиллям компанії”, - зазначив Дмитро Осика.
Архітектура рішення побудована таким чином, щоб над одним цифровим двійником свердловини могли одночасно працювати фахівці, які відповідають за різні етапи моделювання та знаходяться у різних офісах компанії. Тяжкі обчислювальні процеси запускаються на окремих виділених обчислювальних ресурсах, що дозволяє співробітникам продовжувати працювати над проектом під час процесу моделювання. Доступ до даних можна миттєво отримати з будь-якого комп'ютера, у будь-який час з будь-якого офісу, а також швидко обмінюватися цією інформацією з колегами, не витрачаючи час на фізичне копіювання.
Крім того, реалізована технологія підвищує рівень інформаційної безпеки та мінімізує ризик втрати даних. Однією з переваг є підвищення швидкості розрахунків і моделювання родовищ і, як наслідок, підвищення ефективності.
“ДТЕК Нафтогаз є технологічним лідером української нафтогазової галузі та впроваджує технології, які не мають аналогів або раніше не були представлені в Україні. Цифровізація є важливим аспектом технологічної еволюції бізнесу. У впровадження цифрових технологій ми інвестували понад 300 млн. грн. Інтегрована система цифрових двійників родовищ дозволить нам не лише оптимізувати розробку родовищ та підвищити ефективність роботи, а й ще вище підніме наші стандарти безпеки та екологічності”, - підкреслив генеральний директор ДТЕК Нафтогаз Ігор Щуров.