some-alt
Головна Прес-центр Новини Інтерв'ю Ігоря Щурова для журналу ДФС "Вісник. Рейтинг": Значущі газовидобувники

Інтерв'ю Ігоря Щурова для журналу ДФС "Вісник. Рейтинг": Значущі газовидобувники

Нафта і газ10 Липня 2018
Газовидобувні підприємства Полтавщини — ключові донори бюджету країни від регіону. Серед ТОП-10 платників по Полтавській області лідирують газовидобувники: державна «Укргазвидобування» і «Нафтогазвидобування» — видобувний актив найбільшої приватної компанії ДТЕК Нафтогаз. Водночас варто нагадати, що в цілому компанії нафтогазовидобувної галузі за 2017 рік заплатили 74,6 млрд грн податків, що становить майже 10 % надходжень до державного бюджету. Як просувається реформа сектора і які ключові виклики постають перед компаніями галузі в поточному році — редакція журналу запитала у Ігоря Щурова, генерального директора ДТЕК Нафтогаз.
Інтерв'ю Ігоря Щурова для журналу ДФС "Вісник. Рейтинг": Значущі газовидобувники

Наш номер виходить якраз напередодні підведення підсумків за перше півріччя 2018 р. З якими результатами ДТЕК Нафтогаз закінчив період?

За 6 місяців 2018 р. наша компанія видобула 818 млн куб. м газу, що навіть трохи перевищує заплановані показники на цей період поточного року. Завдяки введенню в експлуатацію в червні нової свердловини № 25 Семиренківського родовища компанія планує збільшити видобуток у другому півріччі.

Які можете виділити ключові проекти 2018 р.?

Ми продовжуємо реалізовувати програму буріння, на цей рік заплановано пробурити і ввести в промислову експлуатацію дві нові глибокі свердловини, одна з яких є частково розвідувальною і має стратегічний характер. Крім цього, в поточному році ми завершуємо реалізацію великого інвестиційного проекту з будівництва пропаново-холодильної установки на Семиренківському родовищі. Це новий і унікальний для України проект — під час будівництва використано безліч сучасних технологічних рішень. У результаті установка оснащена найсучаснішим обладнанням провідних світових виробників, таких, як Mayekawa USA, АВВ, Siemens, Schneider Electric, Emerson. Ми станемо першими, хто реалізує проект такої складності в газовидобувному секторі. Також ми починаємо підготовку до великого капіталомісткого інвестиційного проекту на Семиренківському родовищі — будівництва дотискних компресорних станцій.

Як вплинуло на галузь в цілому і компанію ДТЕК Нафтогаз зокрема введення стимулюючої ренти на нові свердловини? Це створило передумови для збільшення видобутку?

Ми позитивно оцінюємо всі законодавчі зміни і впевнені, що галузь продемонструє позитивний результат завдяки впровадженню стимулюючої ренти. Але не варто очікувати швидких змін. Газовидобувний сектор працює з довгими інвестиціями, й інвестиційні програми затверджуються на 5–10 років вперед. Відповідно, наша сьогоднішня програма розвитку — це результат минулих років роботи компанії в зарегульованому ринку з непрогнозованою фіскальною і складною дозвільною системами. Для того, щоб компанії почали демонструвати збільшення видобутку в 2018 р., ці законодавчі зміни мали відбутися, як мінімум, у 2015–2016 рр. Тепер необхідно набратися терпіння і продовжити розпочате реформування.

Реформа галузі триває, але її складно назвати закінченою. Чого бракує газовидобувним компаніям, щоб прискорити процес?

Компанії працюють на діючих родовищах за затвердженими стратегіями, намагаючись максимально ефективно організувати процес видобутку, наскільки це дозволяє геологія. Однак подальше значне зростання видобутку буде залежати від проведення відкритих аукціонів на нові ліцензійні ділянки. Ми чуємо про підготовку аукціону на нафтогазові ділянки, але галузь побоюється, що цей аукціон не відповідатиме міжнародним стандартам і не виконає свою ключову функцію — залучити компетентні компанії з доведеною експертизою і найкращими технологіями. Є багато прикладів того, як необхідно вибудовувати роботу з проведення аукціонів та залучення інвесторів — досвід Польщі, Мексики та ін. країн. Поки ми не спостерігаємо подібного в Україні, на жаль.

Продовжуючи тему реформування галузі, скажіть, ефективним виявився закон про децентралізацію ренти (з 1 січня 2018 р. згідно з Законом України № 1793 — VIII до місцевих бюджетів перераховується 5 % ренти за користування надрами від видобутку нафти і газу)? Компанія вже підрахувала суму відрахувань до місцевих бюджетів у регіонах розміщення своїх підприємств? Куди, на вашу думку, доцільно спрямувати ці кошти?

За 5 місяців 2018 р. ДТЕК Нафтогаз сплатив до бюджетів усіх рівнів Полтавської області понад 38 млн грн. Якщо розглядати рентні відрахування в контексті їх впливу на районні та сільські бюджети, то можна з упевненістю стверджувати, що вони є бюджетоутворюючими. Ці кошти дають змогу громадам реалізовувати проекти, про які ще в минулому році вони не могли навіть і мріяти. Це стосується і проектів щодо енергоефективності, які, відверто кажучи, ніколи не були пріоритетними через брак коштів у місцевих бюджетах. Це також проекти, пов’язані з поліпшенням медичних послуг. Наприклад, у Шишацькому районі, де розміщені наші активи, на рентні кошти планують закупити цифровий флюорограф у районну лікарню вартістю кілька млн грн. Ми, своєю чергою, в межах діючої програми соціального партнерства (не рентні відрахування, а додаткові благодійні кошти компанії. Всього в 2018 р. у межах програми соціального партнерства ДТЕК Нафтогаз фінансує 12 проектів на суму понад 8 млн грн — ред.) у цій лікарні робимо інфекційне відділення з окремими боксами в дитячому корпусі. І таких прикладів ефективного партнерства у нас багато. Отже, ми вважаємо, що завдяки цьому закону громади отримали дієвий інструмент для розвитку своїх територій і поліпшення якості життя.

Які очікування у компанії від 2018 р.?

Наша компанія, як і вся галузь, в очікуванні комплексної реформи. Важливо в поточному році почати проведення публічних аукціонів за міжнародними стандартами, і проведення таких аукціонів зробити системним, — це можна буде назвати дійсно великою перемогою. Як для галузі, так і для Уряду.

«Вісник. Рейтинг» 1-2/2018

08 Лютого 2024
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз придбав і застосував унікальну безкабельну систему для сейсмічних досліджень
02 Листопада 2023
Нафта і газ Час міняти парадигму пошуку та налагодити проведення геологорозвідувальних робіт за новими напрямками – Іван Гафич
21 Червня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз залучить в Україну найновіші технології сейсморозвідки
11 Травня 2023
Нафта і газ На онлайн-заході обговорили розкриття інформації про видобувну галузь під час війни
02 Травня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз повністю оцифрував свої базові родовища
17 Березня 2023
Нафта і газ Фокус на освоєння нових ділянок і розвиток науково-технологічних партнерств
29 Листопада 2022
ДТЕК ДТЕК інвестує під час війни в видобуток українського газу
09 Вересня 2022
Нафта і газ Привітання з професійним святом від генерального директора ДТЕК Нафтогаз Ігоря Щурова
09 Вересня 2022
ДТЕК Привітання з Днем працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості від генерального директора ДТЕК Максима Тімченка
09 Вересня 2022
Нафта і газ Привітання з професійним святом від Ріната Ахметова