some-alt
Головна Прес-центр Новини Як Україні зробити прорив у нарощуванні видобутку власного газу

Як Україні зробити прорив у нарощуванні видобутку власного газу

Нафта і газ21 Січня 2021
Сьогодні обсяг видобутку природного газу в Україні складає близько 20 млрд м3 на рік, що не задовольняє потреби країни. Україна залишається імпортозалежною, а обсяг власного видобутку продовжує падати. Причинами падіння видобутку, в тому числі, експерти називають неефективну розробку залишкових запасів, обмежену кількість вільних перспективних ділянок, виснаженість родовищ понад 80% – і все це правда. Разом з тим, за даними щорічного звіту ВР Statistical Review of World Energy, запаси природного газу в Україні складають 1,1 трлн м3. Україна посідає друге місце в Європі за обсягом запасів вуглеводнів після Норвегії, запаси якої складають 1,78 трлн м3. За Україною йдуть Нідерланди з 0,8 трлн м3 запасів. Постає питання – де ж ці 1,1 трлн м3 і як їх здобути.
Як Україні зробити прорив у нарощуванні видобутку власного газу

ДТЕК Нафтогаз має багаторічний досвід і є провідною компанією з розробки покладів вуглеводнів, що залягають на глибині понад 5000 м. Глибоке буріння, беззаперечно, є пріоритетним напрямом для збільшення власного газовидобутку. Розробка нетрадиційних видів вуглеводнів – газу центрально-басейнового типу також є перспективною, проте реалізація таких проєктів знаходиться на початковій стадії геологічної оцінки і потребує значного часу та капітальних затрат. Враховуючи стійкий світовий тренд падіння цін на вуглеводні, розробку нетрадиційних покладів Україні, ймовірно, доведеться відкласти. 

В той же час, на існуючих родовищах виявлено значні обсяги запасів газу, які не розробляються традиційними технологіями через властивості їхніх колекторів. Це газ ущільнених пісковиків діючих родовищ. За даними Державного балансу запаси газу ущільнених пісковиків лише в межах східного нафтогазоносного регіону становлять понад 100 млрд м3, з яких майже 50 млрд м3 залягають на глибині більше 5000 м.

Поклади газу ущільнених пісковиків діючих родовищ характеризуються низькою пористістю і проникністю, складною геологічною будовою  та іншими природними факторами, що впливають на продуктивність свердловин.

Газ ущільнених пісковиків діючих родовищ – доступний ресурс, який дозволить отримати приплив газу промислового значення і наростити обсяги видобутку за умови застосування сучасних технологій інтенсифікації, виявлення продуктивних горизонтів та первинного і вторинного розкриття продуктивних горизонтів у свердловинах. Це вже практично доведено компаніями ДТЕК Нафтогаз, ПАТ “Укргазвидобування”, «Смарт-Енержі».

Розробка таких покладів є перспективним напрямком для нарощування видобутку і може стати реальним проривом України на шляху до енергонезалежності. Однак реалізація таких проєктів пов’язана з використанням сучасних технологій, а тому потребує відповідного фіскального стимулювання з боку держави.

За розрахунками ДТЕК Нафтогаз, рентабельність таких проєктів може забезпечити рента на рівні 1,25% – аналогічно до ставки ренти на видобуток природного газу, що встановлена для угод про розподіл продукції, та податкові канікули на два роки. Аналогічний підхід вже був запроваджений в Законі України «Про газ (метан) вугільних родовищ», яким передбачалося звільнення на 10 років від оподаткування прибутку суб'єктів господарювання, отриманого від господарської діяльності з видобування та використання газу (метану) вугільних родовищ.   

Для реалізації проєктів з видобутку газу ущільнених пісковиків необхідно запровадити дієвий прозорий механізм правового регулювання, який включає наступне:

  • запровадження стимулюючої ставки ренти на рівні 1,25% для видобутку газу ущільнених пісковиків, незалежно від форми власності надрокористувача;
  • закріпити визначення такого газу на законодавчому рівні;
  • визначити критерії, за якими корисні копалини можуть бути віднесені до газу щільних пісковиків діючих родовищ;
  • розробити і затвердити Інструкцію Державної комісії по запасах корисних копалин щодо обрахування запасів газу ущільнених пісковиків;
  • встановити чіткий перелік документів для підтвердження базового обсягу видобутку на родовищі та додаткового обсягу видобутку за рахунок газу щільних пісковиків. Такими документами можуть бути Протокол Державної комісії по запасах корисних копалин щодо затвердження запасів газу ущільнених пісковиків, паспорт свердловини, форма 6ГР, Інтервали перфорацій та Акти випробувань.

Наразі розробка газу ущільнених пісковиків не є рентабельною, тому його видобуток не ведеться. Відповідно, Держава не отримує жодних надходжень до бюджету. У разі запровадження стимулюючих умов для видобутку таких покладів, додатковий видобуток газу становитиме щонайменше 47,4 млрд м3, а очікувані інвестиції у галузь становитимуть понад 4 млрд дол. США. Держава отримає понад 0,2 млрд дол. США ренти[1] та понад 1,1 млрд дол. США інших податків, заміщення імпорту газом власного видобутку  становитиме близько 0,5 млрд дол. США на рік[2].

 

[1] при ставці ренти 1,25% на видобуток газу

[2] при ціні імпорту газу на рівні середньої митної вартості імпортного газу за жовтень 2020 - 171,2$/тис.м3

 

Юлія Боржемська, менеджер з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз

За матеріалами Expro

08 Лютого 2024
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз придбав і застосував унікальну безкабельну систему для сейсмічних досліджень
02 Листопада 2023
Нафта і газ Час міняти парадигму пошуку та налагодити проведення геологорозвідувальних робіт за новими напрямками – Іван Гафич
21 Червня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз залучить в Україну найновіші технології сейсморозвідки
11 Травня 2023
Нафта і газ На онлайн-заході обговорили розкриття інформації про видобувну галузь під час війни
02 Травня 2023
Нафта і газ ДТЕК Нафтогаз повністю оцифрував свої базові родовища
17 Березня 2023
Нафта і газ Фокус на освоєння нових ділянок і розвиток науково-технологічних партнерств
29 Листопада 2022
ДТЕК ДТЕК інвестує під час війни в видобуток українського газу
09 Вересня 2022
Нафта і газ Привітання з професійним святом від генерального директора ДТЕК Нафтогаз Ігоря Щурова
09 Вересня 2022
ДТЕК Привітання з Днем працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості від генерального директора ДТЕК Максима Тімченка
09 Вересня 2022
Нафта і газ Привітання з професійним святом від Ріната Ахметова