На онлайн-заході обговорили розкриття інформації про видобувну галузь під час війни
Учасники обговорили важливість продовження практики розкриття інформації, дотримання правил, норм та принципів відкритості. Наразі із міркувань безпеки держава закрила критично важливу інформацію про енергетичний сектор, якою може скористатися ворог, та обмежила доступ до низки електронних ресурсів. Проте ці заходи є тимчасовими і після Перемоги України вся інформація про галузь знову стане відкритою. Видобувні компанії підтримують принципи прозорості та не припиняють надавати звіти про свою діяльність навіть під час повномасштабної війни. Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко наголосив на зустрічі: «Газовидобувні компанії, які є членами Асоціації, підтримують міжнародні стандарти прозорості та почали звітувати про свою діяльність ще задовго до набрання чинності відповідного Закону».
Менеджерка з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз Юлія Боржемська у своєму виступі зазначила, що звітність ІПВГ може стати драйвером розвитку звітності в Україні не лише для енергетики, а й для інших галузей економіки. Це динамічний інструмент, який постійно доповнюється та вдосконалюється. Крім того, звіти ІПВГ – об’єктивне і повне джерело інформації про галузь для інвесторів, які хочуть працювати у видобувній галузі. Однак, прозорість галузі має передбачати не тільки прозорість діяльності видобувних компаній, а й прозорість держави в частині використання податків, одержаних від видобувної галузі, прозорість освоєння коштів громадами та допомогу одне одному, аби ставати ефективнішими.
Юлія Боржемська також зауважила, що звіт ІПВГ варто було би розширити, додавши в нього рекомендаційну частину: «Ми очікуємо, що звіт ІПВГ має містити огляд стану галузі, проблемних питань, що потребують вирішення, а також пропозиції щодо необхідних реформ». Наразі газовидобувна галузь потерпає не тільки від безпосередніх воєнних дій, а й від їх наслідків. Через руйнування підприємств промислове споживання газу знизилося на 46%. Таким чином приватний сектор газовидобутку втратив значну частину свого ринку збуту і компанії не можуть реалізувати видобутий газ. Це питання потребує вирішення, бо саме забезпечення реалізації газу за ринковими цінами надасть компаніям можливість залучити кошти для продовження видобутку та розвитку нових активів. «Навіть в умовах війни важливо зберігати основні принципи ринку газу: рівність усіх учасників і ринкові механізми формування ціни. Ключовим у цьому питанні є збереження діалогу між державою і бізнесом. Це допоможе приймати збалансовані та ефективні рішення, спрямовані на збереження і розвиток українського газовидобутку», – наголосила вона.