Проекти УРП в Україні та їх роль у розвитку газовидобувної галузі
Формат УРП за понад 20 років дії відповідного Закону України фактично ніколи ще не був реалізований. Тож на шляху реалізації угод можуть виникати питання, які не врегульовані на законодавчому рівні, або колізії норм законодавства. Зараз для реалізації УРП потрібна проактивна позиція Держави, постійний діалог та готовність швидко реагувати на потреби інвестора. Також потрібна постійна професійна команда, що буде досконало знати законодавство з УРП, надрокористування, вивчить тексти угод та зможе ефективно їх адмініструвати. Спільна мета Держави та інвесторів – створити історію успіху проектів УРП в Україні.
ДТЕК Нафтогаз – інвестор в рамках Угоди про розподіл продукції на Зіньківській площі. Після виконання попередніх умов Державою компанія планує здійснити інвестиції у сумі понад 44 млн дол. протягом перших 5 років, обробку та інтерпретацію даних, буріння щонайменше 2 свердловин, сейсміку на площі понад 100 кв. км та розпочати видобуток у 2023 році.
На етапі перемовин щодо проектів УРП інвестори напрацювали законодавчі зміни (законопроект 3791). Нажаль, дотепер інвесторам не вдалося зустрітися з Мінфіном та ДПС для постатейного обговорення законопроекту та розв'язання неузгоджених питань. Основна мета законопроекту – уникнення подвійного оподаткування.
Для Держави УРП - це можливість проведення розвідувальних робіт на значній території, оновлення портфелю ресурсно-запасної бази та нарощування видобутку газу в країні. Також Держава гарантовано одержує мінімальні інвестиційні зобов’язання понад 450 млн дол. протягом 5 років, адже інвестор, навіть якщо виходить з угоди, повинен сплатити суму мінімальних зобов’язань.
Інвестор зацікавлений в режимі УРП через право захищати свої інтереси у міжнародному арбітражі та через стабілізаційне застереження (захист від змін законодавства), що надважливо в умовах постійних і суттєвих законодавчих змін в Україні.
Тож успішна реалізація угод є вигідною для обох сторін.