some-alt
Главная Пресс-центр Новости «Инвестиции в безопасность - высокий уровень социальной ответственности», - интервью Дмитрия Мелешенко

«Инвестиции в безопасность - высокий уровень социальной ответственности», - интервью Дмитрия Мелешенко

Нефть и газ13 Мая 2019
На кожному підприємстві, в кожній компанії, в кожному трудовому колективі є певна модель роботи щодо питань з охорони праці. І від того, на яких засадах ґрунтуються базові принципи цієї моделі, які пріоритетні завдання та цілі ставить перед собою адміністрація підприємства, який є рівень її соціальної відповідальності – залежить загальна модель поведінки працівника на робочому місці щодо дотримання правил техніки безпеки. І, безперечно, в кожній компанії є свої напрацювання, свої результати і свої секрети. Наразі своїм досвідом щодо результативності в сфері охорони праці з читачами нашого журналу готова поділитися компанія ПрАТ «Нафтогазвидобування», видобувний актив ДТЕК Нафтогаз – одна із переможців Всеукраїнського конкурсу «Краще підприємство з охорони праці». Про те, як на підприємстві налагоджена робота з охорони праці, розповів керівник департаменту з охорони праці, промислової безпеки та охорони навколишнього середовища Дмитро МЕЛЕШЕНКО.
«Инвестиции в безопасность - высокий уровень социальной ответственности», - интервью Дмитрия Мелешенко

– Дмитро Валерійовичу, давайте уточнимо, в якій саме номінації була здобута перемога?

– Компанія ПрАТ «Нафтогазвидобування», видобувний актив ДТЕК Нафтогаз, здобула перемогу у Всеукраїнському конкурсі «Краще підприємство з охорони праці» серед компаній видобувного сектору у категорії «Підприємства з чисельністю до 250 співробітників».

– Як це було сприйнято колективом ДТЕК Нафтогаз?

– Звичайно, ми пишаємося таким результатом та високо цінуємо те, яка увага в компанії приділяється питанням охорони праці. Наші співробітники вважають, що перемога у Всеукраїнському конкурсі – гідна оцінка тієї роботи, яку ми проводимо у галузі охорони праці та промислової безпеки. І це дійсно так, адже наша культура виробництва – найкраща серед газовидобувних підприємств України, і ми маємо підтвердження міжнародних експертів щодо цього.

– Скажіть, наскільки для компанії був очікуваним такий результат?

– Відповім наступним чином, що перемога в конкурсі є логічним результатом тієї системної роботи з промислової безпеки, охорони праці та навколишнього середовища, яка цілеспрямовано ведеться в компанії вже протягом п’яти років, з того часу як ПрАТ «Нафтогазвидобування» увійшло до складу енергетичного холдингу ДТЕК.

– Що, на Вашу думку, стало вирішальним фактором, що перемогу отримали саме ви?

– Ми здобули перемогу завдяки тому, що в компанії функціонує ефективна система управління охороною праці та промисловою безпекою. Вона є складовою загальної системи управління виробництвом на підприємстві та спрямована не лише на створення оптимальних умов праці, але й на підвищення продуктивності працівників, покращання якості експлуатації обладнання, підвищення професійних знань персоналу. Управління охороною праці та промисловою безпекою здійснюється на всіх рівнях організації виробництва. Система функціонує ефективно завдяки чіткому та правильному виконанню службових обов’язків усіма посадовими особами. Ведеться чітке дотримання посадових інструкцій, законодавчих актів, статутів, внутрішніх інструкцій тощо. Тому можна сказати, що це перемога усього колективу ДТЕК Нафтогаз.

– Чи маєте подібні нагороди?

– Ми виграли у Всеукраїнському конкурсі «Найкраще підприємство з охорони праці» вперше за всю історію ДТЕК Нафтогаз. Однак наша компанія має значні досягнення не лише у сфері охорони праці. Ми посідаємо перше місце за видобутком природного газу серед приватних газовидобувних компаній України. У 2018 році ми стали першими за сплатою податків серед приватних видобувних компаній, перерахувавши до державного бюджету України майже 7 мільярдів гривень. Окрім цього, декілька років поспіль ми займаємо перше місце серед нафтогазових компаній у Рейтингу якості управління корпоративною репутацією.

– У чому полягає роль керівництва підприємства в організації такого високого рівня охорони праці?

– Наша система управління промисловою безпекою та охороною праці побудована на п’яти основних принципах. Перший з них – це як раз лідерство вищого керівництва в управлінні питаннями промислової безпеки та охорони праці, виділення коштів для постійного покращання системи. Також це залучення персоналу усіх рівнів до зниження ризиків, персональна відповідальність кожного співробітника за дотримання правил та норм, мотивація персоналу виявляти потенціал покращання системи управління промисловими ризиками, пріоритет запобіжних заходів перед реагувальними.

– Дмитро Валерійовичу, скажіть кілька слів про діяльність компанії.

– ДТЕК Нафтогаз – найбільша в Україні приватна газовидобувна компанія. Ми займаємося розвідкою та видобутком природного газу та газового конденсату на трьох ліцензійних ділянках у Полтавській та Харківській областях: Семиренківському родовищі, Мачухському родовищі та Хорошівській площі. ДТЕК Нафтогаз робить вагомий внесок у забезпечення енергонезалежності України: за чотири роки компанія збільшила видобуток газу більш ніж у три рази. У 2018 р. ми видобули рекордні для українського приватного газовидобування 1,65 млрд куб. метрів природного газу. Сьогодні наша частка серед приватних газовидобувних компаній складає 40%. Упродовж 2013-2018 років ми інвестували в охорону праці, промислову безпеку та охорону навколишнього середовища понад 140 мільйонів гривень.

– Дмитро Валерійовичу, наскільки працівники підприємства є соціально захищеними?

– ДТЕК Нафтогаз має високий рівень соціальних гарантій: неухильно дотримується всіх вимог законодавства щодо виплати заробітних плат і надання соціальних пільг.

– Яка роль колективного договору у цьому процесі?

– Зараз роль колективного трудового договору на рівні підприємства досить висока, так як він регулює важливі питання, вирішення яких складає основу соціального партнерства. Колективні трудові договори мають безпосереднє відношення до системи захисту від соціальних ризиків, є інструментом її реалізації.

– Європейські стандарти та їх застосування на практиці у профілактиці ризиків – що можете сказати з цього приводу?

– ДТЕК Нафтогаз працює за міжнародним стандартом ISO 45001:2018. Це система менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці (ОЗБП). Її мета полягає в тому, щоб створити середовище для управління ризиками. Очікуваний результат від функціонування системи менеджменту ОЗБП – запобігання травмам та шкоді здоров’ю співробітників, створення безпечних робочих місць та умов праці. Для нас критично важливо щоденно виключати ризики здоров’ю та безпеці шляхом застосування результативних запобіжних заходів.

Наша компанія проходить контрольні аудити, які проводяться щорічно та підтверджують виконання всіх вимог цього стандарту.

Відповідно до ISO 45001:2018, у своїй роботі ми керуємося наступними документами:

• Стандарт «Золоті правила»

• Методика щодо засобів інформування

• Положення щодо готовності до аварійних ситуацій

• Поведінковий аудит

• Положення щодо внутрішніх аудитів

• Положення щодо комітету

• Порядок проведення внутрішнього розслідування та аналіз інцидентів

• Положення щодо Системи управління охороною праці

• Положення щодо вимог до підрядних організацій

• Положення щодо ідентифікації та оцінки ризиків

• Управління документацією записів та законодавчих вимог

– Якщо говорити про екологію, то які новітні технології впроваджуються для того, щоб продукція була якісною, а її виробництво – безпечним для навколишнього середовища та людей, які проживають в навколишніх населених пунктах?

– Якість нашої продукції залежить від технологічних режимів роботи свердловин, від системи збору газу та конденсату, від роботи установок підготовки газу. У 2013-2018 роках ми модернізували усе наше технологічне обладнання, тому сьогодні використовуємо найсучасніше устаткування провідних світових виробників: ABB, Siemens, Schneider Electric, Emerson, гвинтові компресори пропану Mayekawa, компресорне обладнання Lewa. Це дозволяє оперативно та безпечно слідкувати за багатьма технологічними режимами, вмикати або вимикати будь-який технологічний процес за допомогою комп’ютерної клавіатури безпосередньо з операторної. Також це дозволяє за допомогою гучномовця сповіщати персонал про небезпеку у випадку аварійних ситуацій. На пульті управління операторів можна у режимі онлайн бачити параметри роботи свердловин, тиску, температури газу та оперативно приймати рішення для мінімізації ризиків для навколишнього середовища.

– Як ви співпрацюєте з Головним управлінням Держпраці у Полтавській області?

– ДТЕК Нафтогаз тісно співпрацює з Головним управлінням Держпраці у Полтавській області. З 2016 року спільними зусиллями ми організували проведення щорічних конференцій із питань охорони праці, промислової та пожежної безпеки, під час яких ми обговорюємо законодавчі акти та підводимо підсумки роботи. Також інспектори Держпраці у якості журі беруть участь у конкурсах добровільно-пожежних дружин на нашому підприємстві.

Напередодні Дня охорони праці особливу подяку хотілося б висловити керівнику Головного управління Держпраці у Полтавській області С.Л. Щербаку, першому заступнику О.І. Масленку та начальнику відділу гірничого нагляду М.М. Бандурі, побажати їм професійних успіхів та благополуччя. Вони накопичили значний досвід у забезпеченні безпеки на промислових об’єктах Полтавської області. Інспекторський склад Головного управління Держпраці з високим професіоналізмом несе службу на підконтрольних їм підприємствах та сприяє промисловій безпеці. Від їх роботи залежить те, наскільки успішним буде економічний розвиток Полтавської області та України в цілому.

– Дмитро Валерійовичу, наша розмова з Вами проходить напередодні Всесвітнього дня охорони праці. Як до цієї дати готуються на підприємстві, які заходи проводять?

– Кожного року напередодні Дня охорони праці ДТЕК Нафтогаз проводить вже традиційну конференцію, присвячену промисловій безпеці і охороні праці. Так, минулого року учасники конференції обговорили тему, як інноваційні рішення сприяють підвищенню рівня охорони праці, промислової та екологічної безпеки. Фахівці та вчені дискутували щодо проблем і перспектив розвитку пожежної та техногенної безпеки об’єктів нафтогазового комплексу, також обговорили порядок атестації робочих місць за умовами праці, сучасні методи гасіння пожеж у резервуарах з нафтою та нафтопродуктами та інші важливі питання. Конференцію відвідали понад 100 учасників. Серед них – представники Управління Держпраці, служби цивільного захисту, Державної екологічної служби у Полтавській області, профспілки працівників нафтової та газової промисловості, фахівці з питань екології та охорони праці інших нафтогазових підприємств.

– Хто зі співробітників зробив особливий внесок у охорону праці на підприємстві?

– Серед ветеранів нашої компанії – майстри з видобутку Микола Заїка та Олексій Мацко, інженер-механік Микола Орленко, менеджер з охорони праці та промислової безпеки Юрій Овчаренко. Вони працюють на підприємстві практично з початку заснування ПрАТ «Нафтогазвидобування» та заслуговують на велику повагу, адже вони вкладають душу, витримку та усі сили для впевненого розвитку компанії.

– Які проводиться навчання, тренінги, семінари з охорони праці на підприємстві?

– Навчання проводиться для усіх працівників. Ті співробітники, які працюють безпосередньо на родовищах, на потенційно-небезпечних об’єктах, навчаються за наступними курсами: підвищення кваліфікації за основним фахом; безпечні методи роботи з метанолом; безпечні методи проведення газонебезпечних робіт; безпечні методи проведення робіт на висоті; безпечні методи роботи із обслуговування посудин, що працюють під тиском; практичний курс із надання невідкладної допомоги. Інженерно-технічні працівники проходять навчання на знання вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

– Які напрацювання використовуються для зміни світогляду співробітників у питаннях збереження власного життя та життя оточуючих під час виробничих процесів?

– Ми проводимо багато тренінгів та освітніх курсів, у тому числі в режимі онлайн. Також важливу роль у зміні світогляду відіграють командоутворюючі заходи. Серед них – конкурс на кращу дільниця за культурою виробництва, конкурс на кращого співробітника у професії, змагання добровільних пожежних дружин, тренувальні заняття за ПЛАС, тренувальні занаття з евакуації у випадку пожежі. Ці заходи дозволяють нашим працівникам зрозуміти свою роль та оцінити, на що вони здатні у тих чи інших ситуаціях.

2017 рік у нашій компанії був присвячений охороні праці. А минулого року під час одного з командоутворюючих заходів ми дивилися фільм «Глубоководний горизонт», у якому продемонстровано роль охорони праці на газовидобувному підприємстві. Так, ми використовуємо кожну можливість підкреслити важливість дотримання норм промислової безпеки.

– Чи пропагується в компанії здоровий спосіб життя для співробітників та яка робота в цьому напрямку проводиться?

– Ми дбаємо про здоров’я та безпеку кожного нашого працівника. Після закінчення робочої зміни найкращий спосіб зняття напруги та підтримки в тонусі організму – це спорт. У компанії створено команду з футболу, в якій грає значна частина колективу, а також є біговий клуб. Нещодавно наші колеги взяли участь у напівмарафоні.

– І традиційне питання: поділіться планами на майбутнє?

– У найближчі п’ять років ми маємо зробити прорив у бурінні свердловин та підготовці газу за рахунок впровадження інноваційних технологій, що дозволяють підвищити рівень автоматизації процесу видобутку вуглеводнів. Це дозволить знизити собівартість сировини, підвищити її якість, технічну та екологічну безпеку виробництва, надійність функціонування систем видобутку та підготовки газу.

 

Журнал «Технополіс», №4 (268) квітень 2019 р.

25 Марта 2022
Нефть и газ Группа ДТЭК передала Полтавщине дополнительный автотранспорт
24 Марта 2022
Нефть и газ Группа ДТЭК передала еще 20 000 л конденсата
21 Марта 2022
Нефть и газ ДТЕК передал Полтавщине ещё три внедорожника
14 Марта 2022
Нефть и газ Группа ДТЭК продолжает оказывать всестороннюю поддержку и помощь громадам
03 Марта 2022
Нефть и газ ДТЕК Нафтогаз передав нафтопродукти для ТрО Полтавщини
01 Марта 2022
Нефть и газ ДТЕК Нафтогаз передав нафтопродукти для потреб місцевих громад на Полтавщині
11 Февраля 2022
Нефть и газ ДТЭК Нефтегаз держит курс на достижение углеродной нейтральности
03 Февраля 2022
Нефть и газ ДТЭК Нефтегаз уплатил более 2,7 млрд грн. ренты за 2021 год
27 Январz 2022
Нефть и газ Генеральный директор ДТЭК Нефтегаз вошел в число лучших топ-менеджеров Украины
25 Январz 2022
Нефть и газ ДТЭК Нефтегаз в 2021 году инвестировал более 2 млрд грн. и увеличил газодобычу на 12%